Kosmetologikoulutus tehokkaasti pienryhmävalmennuksena
Kosmetologikoulutus tehokkaasti pienryhmävalmennuksena
Haluaisitko sinäkin opiskella kosmetologiksi yksilöllisesti suunnitellun opinto-ohjelman mukaisesti, jossa opinnoissa eteneminen tapahtuu sinun elämäntilanteesi mukaisesti sovitetussa aikataulussa?
Tiesitkö, että sinulla on mahdollisuus saada itsellesi kosmetologikoulutus paikassa, jossa työskentely tapahtuu pienryhmissä ja ohjaaminen ja opintojesi edistymisen seuraaminen ovat aidosti henkilökohtaisia?
Kauneuskoulutus Baroquen kosmetologikoulutus valmennusohjelma tarjoaa sinulle mahdollisuuden opiskella kosmetologiksi yksilöllisesti, elämäntilanteesi huomioiden.

Valmennusohjelmamme on joustava
- Sinulla on mahdollisuus opiskella meillä etä- tai lähiopiskelijana.
- Valmennusohjelmamme on mahdollista suorittaa työn ohessa tai kokoaikaisesti opiskellen.
- Valmennusohjelmamme kurssimuotoisuus antaa sinulle joustavat mahdollisuudet suunnitella ajankäyttöäsi opintojen osalta.
- Voit opiskella valmennusohjelmamme kokonaisuudessaan tai valita kurssitarjonnastamme itseäsi kiinnostavat osiot.
Valmennamme sinua henkilökohtaisesti
- Pienryhmätyöskentelymme mahdollistaa todella henkilökohtaisen ohjauksen käden taitojen oppimiseksi. Ryhmäkokomme vaihtelee 2 – 6 henkilöön kurssista riippuen.
- Henkilökohtainen edistymisesi seuranta varmistaa sen, että valmistut ammattitaitoisena kaikilta osaamisen alueilta.

Valmennusohjelmamme on suunniteltu erityisesti sinulle, joka
1 Haluat valmistua todellisena ammattilaisena.
Olemme kunnianhimoisia opiskelijoidemme tulevan ammattitaidon suhteen. Meillä tehdään mestareita kauneudenhoitoalalle.
Valmennusohjelmamme suoritettuasi olet todellinen kauneudenhoitoalan ammattilainen:
- Teoreettinen ymmärryksesi on laaja ja käden taitosi ovat vahvat
- Pystyt elättämään itsensä yrittäjänä.
- Toisen palveluksessa työskennellessäsi pystyt tekemään sellaista liikevaihtoa, että yrittäjän on kannattavaa pitää sinua palveluksessaan.
Kauneuskoulutus Baroque on saanut upean tunnustuksen työstään kauneudenhoidon kouluttajana ja ainoana alan koulutusta tarjoavana toimijana Suomessa: Opetusneuvos, Suomen Kosmetologien Yhdistys ry:n emerita-puheenjohtaja Una Nuotio antaa vuosittain yhdelle ansioituneelle Kauneuskoulutus Baroquen sertifioinnin suorittaneelle kosmetologille Una Nuotio -stipendin.
2 Arvostat tehokasta ajankäyttöä ja hyvin suunniteltua kalenteria.
Olemme saaneet aikuisopiskelijoiltamme erityisen kiitoksen tehokkaasta ajankäytöstämme ja hyvin suunnitelluista kurssisisällöistämme. Jokainen kurssimme on tiivis ja tehokas paketti teoriaa ja käytäntöä. Meillä et odota opettajaa, vaan opettajamme odottaa sinua.
Mikäli pystyt käyttämään opintoihin 4 päivää viikossa ja yhden viikonlopun kuukaudessa, on sinulla mahdollisuus suorittaa valmennusohjelmamme 12 opintokuukaudessa.
3 Haluat työn ohessa joustavasti hankkia itsellesi uuden ammattitaidon.
Valmennusohjelmassamme sinun on mahdollisuus opiskella kursseittain.
Opintoihin kuuluvan harjoitteluaikataulun suunnittelemme yhdessä kanssasi. Harjoittelun (työssäoppiminen) voit suorittaa opetushoitolassamme Beauty Baroquessa Tampereella tai mikäli olet ns. etäopiskelija, autamme sinua löytämään harjoittelupaikan kotipaikkakunnaltasi.
Tietenkin voit tehdä harjoittelun myös omassa yrityksessäsi, jos sinulla sellainen jo kauneudenhoitoalalta on. Osa opiskelijoistamme on perustanut oman yrityksen meillä vielä opiskellessaan.
4 Työskentelet jo kauneudenhoitoalalla ja haluat laajentaa osaamistasi.
Olet kenties ripsi- tai kynsiteknikko, hieroja, jalkahoitaja, kampaaja tai meikkaaja? Tai työskenteletkö kenties itsenäisenä myyjänä kosmetiikkatuotteille? Sinulla on siis jo paljon hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkintoon kuuluvaa osaamista.
Täydentämällä osaamistasi puuttuvilta osin, on sinulla mahdollisuus hankkia itsellesi kosmetologin ammattitaito.
Liian hyvää ollakseen totta?
Paras referenssimme ovat jo valmistuneet opiskelijamme. Näin opinnoistaan meillä kertoo Susanna Rinne, Hoitola Freya, Nokia:
Lue lisää opiskelijoidemme antamaa palautetta valmennusohjelmastamme kotisivuiltamme.
Kuluneet neljä vuotta ovat osoittaneet, että tarjoamallemme koulutuspalvelulle ja tavallemme toimia on aitoa kysyntää.
Olemme kiitollisia jokaiselle opiskelijallemme siitä luottamuksesta, jota he ovat osoittaneet koulutuspalveluamme kohtaan valitessaan meidät opiskelupaikakseen.
Olemme myös nöyrästi ylpeitä jokaisesta valmistuneesta opiskelijastamme: He ovat mestareita kauneudenhoitoalalla.
Miten hakeudut meille opiskelijaksi?
Opinnot voit aloittaa joustavasti ympäri vuoden. Meille on ns. jatkuva haku. Valitsemme opiskelijat henkilökohtaisesti haastattelemalla. Ota yhteyttä!
Osa kurssitarjonnastamme sopii ammattitaitoa vahvistavaksi täydennyskoulutukseksi jo alalla työskenteleville kosmetologeille ja henkilöille, jotka harkitsevat kosmetologin työhön palaamista.
Kerromme sinulle mielellämme lisää.
vastuuvalmentaja
SKY-erikoiskosmetologi, LCF life coach, mentori (STO)